Rehabilitacja domowa NFZ w Rzeszowie

Finansowana przez NFZ rehabilitacja domowa w Rzeszowie jest dostępna dla pacjentów o ograniczonej mobilności spełniających określone kryteria zdrowotne. Jednostki chorobowe, które mogą być wskazaniem do tej formy terapii to m.in. choroby przewlekłe o charakterze postępującym, uszkodzenia obwodowego lub ośrodkowego układu nerwowego, miopatie czy schorzenia tkanki łącznej. Zabiegi w warunkach domowych mogą przysługiwać również po przebytych urazach i operacjach kończyn dolnych, a także po wystąpieniu uszkodzenia rdzenia kręgowego i ogniskowego uszkodzenia mózgu w wyniku udaru, zatoru lub innego urazu. Świadczenia rehabilitacyjne w warunkach domowych są udzielane również pacjentom w stanie apalicznym (wegetatywnym).

Jak uzyskać rehabilitację domową na NFZ w Rzeszowie poza kolejnością?

Z zabiegów rehabilitacyjnych w miejscu pobytu mogą skorzystać osoby spełniające kryteria zdrowotne określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą skorzystać z rehabilitacji domowej na NFZ w Rzeszowie poza kolejką. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania na zabiegi, należy przedstawić w placówce rehabilitacyjnej orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, orzeczenie o trwałej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub równorzędny dokument. Pacjenci, którzy chcą uzyskać więcej informacji na temat orzeczeń, mogą skontaktować się z nami. Fundacja działa nie tylko na terenie Podkarpacia, ale również oferuje pomoc w organizacji rehabilitacji domowej na NFZ w województwie śląskim, pomorskim, małopolskim oraz pozostałych regionach kraju.

Rehabilitacja domowa w Rzeszowie krok po kroku

Pierwszym krokiem do uzyskania bezpłatnych zabiegów jest uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego bądź specjalisty. Istotne jest, aby w dokumencie znalazła się jasna informacja o konieczności prowadzenia zabiegów w warunkach domowych, a także opis stanu zdrowia pacjenta. Skierowanie na rehabilitację domową w Rzeszowie i innych miastach zachowuje ważność w terminie 30 dni od daty jego wystawienia. W tym czasie należy zrealizować je w wybranej placówce, okazując również orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli pacjent je uzyskał. Terminy zabiegów terapeutycznych ustalane są indywidualnie, a w jednym dniu może być ich maksymalnie 5. W ciągu roku kalendarzowego jedna osoba może skorzystać z 80 dni zabiegowych, a w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia terapii na kolejny rok.