Rehabilitacja domowa NFZ w Lublinie

Rehabilitacja domowa finansowana przez NFZ w Lublinie może umożliwić wielu pacjentom skorzystanie z zabiegów terapeutycznych. Osoby, które spełniają wymogi określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, mogą uzyskać do 80 dni zabiegowych rocznie. Z rehabilitacji domowej na NFZ w Lublinie bez kolejki mogą skorzystać pacjenci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dokumentem uprawniającym do uzyskania refundowanych zabiegów może być również wydane przed 1 stycznia 1998 roku orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub – w przypadku rolników – o niezdolności do pracy w gospodarstwie, pod warunkiem uzyskania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Proces uzyskania dostępu do refundowanej przez NFZ rehabilitacji domowej w Lublinie

Aby skorzystać z refundowanej przez NFZ rehabilitacji domowej w Lublinie, należy udać się do lekarza, który wystawi odpowiednie skierowanie. Może to być lekarz rodzinny lub specjalista, m.in., neurolog, ortopeda czy reumatolog. Na dokumencie powinna znaleźć się adnotacja o konieczności przeprowadzenia zabiegów w miejscu pobytu pacjenta. Skierowanie na rehabilitację domową w Lublinie i innych miastach należy zrealizować w ciągu 30 dni od daty jego wystawienia. Konieczne będzie przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności lub równorzędnego dokumentu. Fundacja może pomóc w uzyskaniu takiego dokumentu pacjentom z Lublina i innych miast – wspieramy pacjentów przy organizacji rehabilitacji domowej na NFZ w Łodzi, Krakowie czy Poznaniu.

Kwalifikacje do skorzystania z rehabilitacji domowej refundowanej przez NFZ w Lublinie

Do rehabilitacji domowej refundowanej przez NFZ w Lublinie mogą zostać zakwalifikowane osoby z chorobami przewlekłymi o charakterze postępującym. Są to m.in. miopatie, demielinizacje, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjenci z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu oraz innymi poważnymi zaburzeniami w obrębie układu nerwowego również mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów. Osoby po złamaniach, obrażeniach i amputacjach kończyn dolnych także mogą zostać objęte refundacją rehabilitacji domowej. Bezpłatne zabiegi przysługują też pacjentom w stanie wegetatywnym. Przy kwalifikacji do zabiegów w warunkach domowych bierze się pod uwagę stopień ograniczenia samodzielności pacjenta na podstawie skali Barthel.