Rehabilitacja domowa zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród osób z ograniczeniami ruchowymi. Wiele osób zastanawia się nad koniecznością posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Warto wiedzieć, że istnieją różne wymagania dotyczące rehabilitacji w warunkach domowych oraz dokumenty, które mogą być potrzebne. Artykuł ten przybliży tematykę rehabilitacji domowej w ramach refundacji NFZ, jej wymagań oraz korzyści płynących z takiego rozwiązania.
Jakie są rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności?
Wyróżniamy różne rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności, które różnią się między sobą stopniem i rodzajem ograniczeń. Orzeczenie możne być w stopniu niepełnosprawności lekkim, umiarkowanym i znacznym (w praktyce tylko znaczny kwalifikuje do rehabilitacji domowej w ramach refundacji NFZ). Do zespołów orzeczniczych kieruje lekarz rodzinny i do niego należy się udać, aby uzyskać stopień niepełnosprawności. Oprócz stopnia niepełnosprawności, pod uwagę brane jest ICD10, uwagi na skierowaniu lub inne dodatkowe dokumenty medyczne, wskazujące na fakt, iż pacjent nie może samodzielnie dotrzeć do ambulatorium na rehabilitację.
Warto tutaj zaznaczyć, że orzeczenie może być wydane na podstawie różnych przesłanek, takich jak choroby przewlekłe, urazy czy wady wrodzone. Aby je uzyskać, należy spełnić określone kryteria. Zrozumienie procesu uzyskiwania orzeczenia jest istotne dla osób planujących rehabilitację w domu, gdyż może to wpłynąć na dostępność usług oraz jakość opieki zdrowotnej.
Usługi rehabilitacyjne dostępne dla osób z orzeczeniem
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym mogą korzystać z różnych form wsparcia w ramach rehabilitacji domowej w Krakowie. Wśród dostępnych usług znajduje się fizjoterapia, która ma na celu poprawę sprawności ruchowej oraz redukcję bólu. Zajęcia rehabilitacyjne są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dzięki temu osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą poprawić jakość swojego życia, korzystając ze wsparcia w domowym zaciszu. Dzięki rehabilitacji domowej w Krakowie, osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość przywrócenia sprawności i cieszenia się większą niezależnością w codziennym życiu.